PATİ MAMA Her Şey Canlar İçin...

Sokak Hayvanlarını Korumak için Ne Yapmalıyız ?


Reklam Alanı

Özellikle evimizde beslediğimiz, alıştığımız ve evladımız olarak kabullendiğimiz bir kedimiz ya da köpeğimiz olduğunda, onların da bizden hiçbir farkı olmadığını, tıpkı bizler gibi acıkıp, susadıklarını, soğukta üşüdüklerini, zaman zaman da hastalandıklarını çok yakından görebiliyoruz.

Diğer insanların, hayvanlar hakkında pek de fikri bulunmayan kişilerin aksine sokak canlarının da yaşam hakları olduğunu, hayatlarının son derece zor geçtiğini rahatlıkla anlayabiliyoruz.

Hayvan sever olmanın yalnızca evimizdeki cana bakmakla sınırlı olmadığını, sokak hayvanlarıyla da ilgilenmekten geçtiğini gayet iyi biliyor; en önemlisi sokaktaki canların karınlarının doymaları ve hastalanmamaları için bir şeyler yapmamız gerektiğini hissediyoruz.

Patimamacom ailesi olarak, bu yazımızda sokak hayvanlarını korumak için neler yapabileceğimize değinmek istiyoruz.

Yazımızın aydınlatıcı ve tüm hayvan severlere yol gösterici olması dileğimizle…

 

  • Kapınızın önüne bir kap mama bir kap su koyun!

Kulağa oldukça sıradan ve standart gelse de gerçekten de kapının önüne koyulan bir kap mama ve bir kap su; çoğu zaman bir canın hayata tutunmasına yardımcı oluyor.

Özellikle kış günlerinde yemek bulmakta zorlanan sokak canlarını korumak için kapınızın önünden kedi ya da köpek mamasını eksik etmemenizi öneriyoruz.

  • Kış aylarında evlerinizin kapısını açık bırakın!

Şayet kendinize ait özel bir mülkünüz varsa yani sokak hayvanlarına baktığınız için şikayetçi olan komşularınız yoksa kış aylarında evlerinizin kapısını açık bırakarak, sokak canlarının içeri girmelerini, kardan ve soğuktan korunmalarını sağlayabilirsiniz.

Bununla birlikte kapınızı açabilme şansınız ve lüksünüz yoksa bu durumda kapınızın önüne ve mahallenize karton kutulardan yaptığınız kedi evlerini yerleştirebilir, bu evlerin içine kullanmadığınız, onları sıcak tutan eşyalarınızdan, battaniyelerinizden ve kıyafetlerinizden koyabilirsiniz.

  • Derneklere üye olun!

Çoğu zaman yaralı ve bakıma muhtaç bir sokak canıyla karşılaştığımızda panik oluyor ve ne yapacağımızı bir türlü bilemiyoruz.

En azından size yol göstermeleri adına şehrinizdeki derneklere üye olabilir, derneklerden yardım ve fikir alabilirsiniz.

Şehrinizde dernek mevcut değilse kendi derneğinizi kurabilir; sokak hayvanlarının tedavi ve bakım giderleri için gerekli olan parayı daha kolay bir şekilde toplayabilirsiniz.

  • İnstagramda sokak hayvanlarına yardım sayfası kurun

Şehrinizde sizin gibi hayvan sever diğer kişilerle irtibat halinde olmak adına İnstagram’da mutlaka sokak canlarına yardım sayfası açmanızı öneriyorum.

Böylelikle sokak canlarına daha kolay bir şekilde yuva bulabilir ya da kaybolan sahipli bir köpeğin daha kolay bir şekilde bulunmasını sağlayabilirsiniz.

  • Şehrinizdeki veterinerlerin telefon numaralarını telefonunuza kaydedin

Ne yazık ki akşam saatlerinde yaralı ve acilen veterinere götürülmesi gereken bir sokak canı söz konusu olduğunda bir türlü açık veteriner bulamıyoruz.

Şehrinizdeki veterinerlerin telefon numaralarını telefonunuza ve hafızanıza kayıt ederek ve onlarla aranızı iyi tutarak, gece saatlerinde bile onların yardımınıza koşmasını sağlayabilirsiniz.

  • Uyuz hapını her daim evinizde bulundurun

 

Hangimiz zaman zaman mahallemizde ya da sokaklarda uyuz köpekler ile karşılaşmıyoruz ki? Bu durumda ne kadar üzülsek de ne yazık ki üzülmemiz onlara yardımcı olmamız için yeterli olmuyor.

Her daim çantanızda bir parça sosis ve sosisin içine koyabileceğiniz Dicromec uyuz hapı taşıyarak, uyuz köpekleri kendiniz tedavi edebilirsiniz.

Dicromec hap kullanımı, köpeklerin ağırlığına göre farklı olabileceğinden mutlaka bir veterinerden hapı nasıl kullandığınızı da öğrenmelisiniz.

Yukarıdaki tüm önerilerimizden öte her daim sokak canlarını severek, onları kendinize alıştırarak, onlara en büyük iyiliği yapabilirsiniz. Böylelikle onların yardıma ihtiyaçları olduklarında ve onları veterinere götürmeniz gerektiğinde sizden kaçmalarını yani onları yakalayamadığınız için tedavi olamamalarını engelleyebilirsiniz.

Reklam Alanı


Mama Kumbarası