PATİ MAMA Her Şey Canlar İçin...

Kedi Kısırlaştırma Zararları


Reklam Alanı

Kısırlaştırma kedi bakımının rutin uygulamalarından biri haline gelmiş olsa da halen kısırlaştırma aleyhtarı olan insanlar da var. Aslında bu konu her ne kadar tartışılsa da ortada tartışılacak bir durum bulunmuyor, çünkü kısırlaştırmanın sağladığı yararlar ortadayken kısırlaştırma karşıtları pek de elle tutulur bir argüman ile destekleyemiyorlar karşıtlıklarını.

Kısırlaştırma kedilerin sağlıklarını koruyor

Kısırlaştırma hem erkek hem de dişi kedilerin sağlıklarını koruyor. Dişi kedilerde karşılaşılan mastitis, rahim kanseri gibi genital hastalıkların oluşma riskini ya tamamen ortadan kaldırıyor ya da büyük ölçüde azaltıyor kısırlaştırma. Erkek kedilerde ise testis kanseri gibi hastalıkların oluşma riski kedi ne kadar erken kısırlaştırılırsa o denli düşüyor.

Kısırlaştırılan kediler daha uzun yaşıyor

Kısırlaştırılan kediler hem yukarıda saydığımız hem de farklı birçok hastalığa yakalanmadıkları, kızgınlık dönemlerinde evden kaçma gibi sorunlar yaşamadıkları için kısırlaştırılmayan kedilere kıyasla daha uzun ve sağlıklı bir ömür sürebiliyor.

Kısırlaştırılmış bir kedi ile yaşamak daha kolay!

Kedi sahipleri açısından da kısırlaştırmanın faydaları var; her şeyden önce kısırlaştırılmış kedilerde her kızgınlık döneminde bağırma, evden kaçma gibi sorunlar ile karşılaşılmıyor. Ayrıca kısırlaştırılmış erkek kedilerde işaretleme davranışı da ortadan kalkıyor. Oysaki kısır olmayan erkek kedilerin işaretleme için evin içine püskürttükleri sıvı çok ağır kokuyor ve evde yaşayanları ciddi şekilde rahatsız ediyor.

Kısırlaştırılma sokaklarda perişan olan yavru kedilerin çoğalmasını engelliyor

Kısırlaştırmanın en önemli yaralarından biri de sokaklarda perişan halde yaşam savaşı veren yavru kedilerin sayılarının azalmasını sağlaması. Yavru kediler çoğu kez yapa yalnız kaldıkları sokaklarda soğuk, açlık ve çeşitli hastalıklar ile boğuşuyor ve birçoğu ya hastalık nedeni ile ya da trafik kazası, zehirlenme gibi insan kaynaklı durumlar nedeni ile acılar içinde yaşadıkları kısacık ömrü sonlandırıyor. Yani kediler için kısırlaştırma zararlı mı sorusunun yanıtı hayır. Üstelik kısırlaştırma hem dişi, hem erkek kediler için yararlı.

Reklam Alanı


Mama Kumbarası