PATİ MAMA Her Şey Canlar İçin...

Yavru Kedi Nasıl Yıkanır?


Reklam Alanı

Öncelikle asıl soruyu soralım; yavru kedinizi yıkamalı mısınız? Hayır! Eğer çok iyi bir sebep ortada yoksa, kediler hiçbir zaman banyo yaptırılmamalılar.

Özellikle yavrular, bu konuda çok hassastır yaz aylarında bile olsanız çok çabuk üşütebilirler, yıkanma sonrası şok ve stres bir çok hastalığı tetikleyebilir. Kaldı ki kediler doğal olarak kendilerini temizleyebilen, dilleri antiseptik madde salgılayan canlılardır.

Kediler neden yıkanmaz?

Yavru bir kediyi yıkamak, pek çok riski ortaya çıkarabilir. Örneğin hipotermi bu risklerden birisidir ve bağışıklık sistemleri de zedelenebilir. Diğer yandan vücutları aşırı ısınabilir ve ateşleri çıkabilir, ciltlerinde ciddi yanıklar oluşabilir.

Bir diğer risk de, cilt kuruluğu olasılığıdır. Özellikle sabun, şampuan gibi maddeler yavru kedinin cildini tam anlamıyla ‘mahveder’ ve yıkama sayısı arttıkça, cildi daha da kötü hâle girer.

Ya mecbur kalırsanız?

Yine de bazı durumlarda istisnai durumlarda yavru kedilerin yıkanması gerekebilir. Ama bu yine de uzman bir veterinerin kararı ve kontrolünde yapılmalıdır. 

Reklam Alanı


Mama Kumbarası