PATİ MAMA Her Şey Canlar İçin...

Türk Köpek Cinsleri


Reklam Alanı

İnsanların büyük bir çoğunluğunun cins köpek hayranı olduğunu, bir Golden ya da Terrier gördüklerinde adeta onlara aşık olduklarını, bu yüzden de genellikle yabancı ırk köpek cinslerini sahiplenmeyi tercih ettiklerini hangimiz inkar edebiliriz ki?

Sokak canlarına öncelik verilmesi gerektiğine inanan hayvan severler bile cins ve süslü bir köpek gördüğünde onun cazibesine kapılabiliyor. Elbette ki bu yazımızda cins köpek evlat edinmemeniz gerektiğinden ve bunun yanlış bir davranış olduğundan bahsetmeye çalışmıyoruz.

Sadece sokak köpeklerine ve yerli köpek cinslerimize de şans vermeniz gerektiğine inandığımızı anlatmaya çalışıyoruz.

Pek çok kişi hatta hayvan severler bile bihaber olsa da ülkemizde sevilmeye ve sahiplenilmeye değer birden çok Türk köpek cinsi bulunuyor.

Bu köpek cinslerinin arasında ise Sivas kangalı, Karaman köpeği ve Koyun köpeği; hem güzellikleri hem de zekaları ile ön plana çıkıyor.

Bu yazımızda hem hayvan severleri bilinçlendirmek hem de milli köpeklerimiz hakkında bilgi sahibi olabilmenizi sağlamak adına Türk köpek cinslerini sizlerle paylaşmaya çalışacağız.

Yakın zamanda köpek sahiplenmeyi düşünüyorsanız; köpek sahiplenmeden önce bu yazımızı mutlaka okumanızı ve sizlerle paylaştığımız Türk köpek cinslerinin özelliklerini araştırmanızı tavsiye ediyoruz.

İşte; en popüler, hepsi birbirinden zeki olan Türk köpek cinsleri listemiz:

 

  • Türk tazısı:

Ülkemizde nadir görülen, ancak milli köpek türlerimizden biri olan Türk tazısı; Orta Asya’dan Anadolu’ya göç eden Türklerle birlikte topraklarımıza gelen, yani ülkemizin en eski köpeklerinden biri olma özelliği taşıyor.

Avlanma yetenekleri oldukça gelişmiş olan, bu yüzden de yıllar boyunca Türkler ve Osmanlılar tarafından av esnasında sahiplerine yardımcı olmaları adına beslenen Türk tazılarına günümüzde pek rastlanmıyor.

İz sürme kabiliyetleri de son derece yüksek olan Türk tazılarına Orta ve Güney Anadolu yörelerimizde rastlayabilmeniz mümkün!

  • Kars çoban köpeği:

600 yılı aşkın tarihi geçmişi ile ülkemizin kuzey doğusunun yüksek dağlık alanlarında yaşamlarını sürdüren bu köpek cinsi; günümüzde hala çobanlar tarafından sığır çobanlığında görevlendiriliyorlar.

Soğuk havaya karşı oldukça dayanıklı olan, Kars ilimizin yanı sıra Erzurum, Ardahan, Artvin, Ağrı illerimizde de yetiştirilen Kars çoban köpeğinin büyük, iri siyah kafaları, büyük ve güçlü çeneleri, sarkık ve geniş kulakları ile kendine has bir dış görünümü bulunuyor.

Özellikle kış ayları soğuk geçen bir bölgede yaşıyorsanız; köpeğinize bahçenizde ya da köyünüzde bakmayı düşünüyorsanız; üstelik sizi diğer insanlara karşı korumasını diliyorsanız; Kars çoban köpeği sahiplenebilirsiniz.

  • Kangal:

İsmini Sivas’ın Kangal ilçesinden alan, aslında Kangar Türk boylarının Anadolu’ya göç ederken yanlarında getirdikleri Kangal; ülkemizin en tanınan Türk köpek cinsleri arasında bulunuyor.

Osmanlı sultanları tarafından beslenen Kangal; ülkemizin gurur duyduğu bir köpek türü olarak, yurtdışında da yoğun ilgi görüyor.

Hem çoban hem de bekçi köpeği olarak sahiplerine yardımcı olan bu sevimli ve cüsseli dostlarımız; dövüş kabiliyetleri ile de ön plana çıkıyor.

Ailelerini sahiplenen ve her daim koruyan kangal cinsi köpeği, bahçeli evinize bekçilik yapması için besleyebilir; aynı zamanda harika bir dost edinebilirsiniz.

Karaman köpeğini, Tarsus Çatalburun köpeğini, koyun köpeğini, Aksaray malaklısını, Akbaş çoban köpeğini diğer Türk köpek cinslerine örnek olarak gösterebiliriz.

Hepsinin bir diğerinden daha mükemmel ve daha sadık olduğunu, evlat sahiplenirken bunu asla unutmamanızı hatırlatarak, yazımızı sonlandırmak istiyoruz.

 

Reklam Alanı


Mama Kumbarası