PATİ MAMA Her Şey Canlar İçin...

Sokak Köpekleri Ne Yer ?


Reklam Alanı

Tüm sokak canlarının tıpkı kendi köpeğimiz gibi beslenmesini her ne kadar dilesek de maalesef ki bu dileğimizi çoğu zaman gerçekleştiremiyoruz.

Kısıtlı bütçemiz; ne yazık ki sokaktaki can dostlarımızı kaliteli mamalar ile beslememiz için yeterli olmuyor.

Özellikle mahallemizde ve şehrimizde beslediğimiz onlarca sokak köpeği söz konusu olduğunda onların karnını nasıl doyurabileceğimiz, hepsine birden nasıl yetişebileceğimiz endişesine kapılıyoruz.

Bu yazımızda Patimama.com ekibi olarak; sokak köpeklerine köpek maması dışında verebileceğiniz, alternatif gıdalardan bahsetmek istiyoruz.

İşte, sokak köpeklerine verebileceğiniz besinler listemiz:

  • Pişmiş et:

Evinizde et pişirdiğiniz günlerde kalan eti onlara gönül rahatlığıyla verebilirsiniz. Lakin pişmemiş et; onlarda parazit riski doğurduğundan köpeklere mutlaka pişmiş et verdiğinizden emin olmanız gerekiyor.

  • Balık:

Sanılanın aksine yalnızca kediler değil köpekler de balık yemekten çok ama çok hoşlanıyor. Protein ve vitaminler açısından son derece zengin olan balık; onların sindirimini de güçlendiriyor.

Ancak sokak köpeğine de tıpkı kendi köpeğinize olduğu gibi balıkları vermeden önce balıkların kaba kılçıklarını ayıklamanızı tavsiye ediyoruz.

  • Çiğ yumurta:

Köpek mamanızın bittiği bir gün, kapınıza kadar gelerek, gözleri ile sizden adeta mama dilenen sokak köpeğine çiğ yumurta verebilirsiniz.

  • Makarna:

Köpeğinizi ve sokak köpeklerini yalnızca hayvansal gıdalarla besleyebileceğinizi düşünüyorsanız; yanılıyorsunuz!

Çok fazla şeker ya da tuz eklemediğiniz müddetçe sokak canlarına sossuz yani sade makarna verebilirsiniz.

  • Çiğ tavuk:

 

Çiğ yani pişmemiş tavuk; sokak köpeklerine verebileceğiniz bir diğer besin. Hem besleyici hem de sindirimi düzenleyici bir niteliği bulunan çiğ tavuk; lezzetli bir besin olduğundan, köpeklerin iştahla tükettiği bir gıda!

Kemiklerinden ayırdığınız takdirde köpeklere çiğ tavuk eti vermenizde herhangi bir sakınca bulunmuyor. Lakin onlara pişmiş tavuk yedirmeniz, bir de tavuk kemikliyse onlar için öldürücü sonuçlar doğurabiliyor.

Bu yüzden onlara pişmiş tavuk kemiği vermekten kaçınmalı, şayet tavuktan başka alternatifiniz yoksa pişmiş tavuğun kemiklerini ayıkladıktan sonra onları beslemelisiniz.

  • Yoğurt

Laktoz içeren süt ve süt ürünleri köpekler için tehlikeli olsa da yağsız ve az yağlı yoğurt; probiyotik etkiye sahip olduğundan köpekleri olumsuz yönde etkilemediği gibi sindirimlerini de düzenliyor.

  • Muz:

Tatlıların sokak köpekleri için zararlı olduğunu, onlarda pek çok sağlık sorununu tetiklediğini hepimiz biliyoruz.

Ancak bu, onların meyve yiyemeyeceği anlamına da gelmiyor.

Sokak köpeklerine arada sırada ödül mahiyetinde, onların da çok ama çok seveceği bir meyve olan muzdan ikram edebilirsiniz.

Elma, ıspanak, havuç; sokak köpeklerine verebileceğiniz diğer besinler arasında bulunuyor.

Sokak köpeklerinin ne yiyebileceğinin yanı sıra onlar için hangi besinlerin zararlı olabileceğini bilmeniz de onların sağlığı adına oldukça önem arz ediyor.

Sokak köpeklerine asla soğan, sarımsak, çikolata, avokado, suni tatlandırıcı içeren besinler, küflü yiyecekler, mısır koçanı, ciğer ve çiğ somon balığı vermemeniz gerekiyor!

Sokak köpeklerini beslemeden önce onlara vermeyi düşündüğünüz besinlerin onlar için zararlı olup olmadığını mutlaka düşünmeli, emin olmadığınız durumlarda muhakkak veterinerinize danışmalısınız. Aksi halde onlara iyilik yapayım derken, onların hayatlarını kaybetmelerine bile yol açabilirsiniz. Aman dikkat!

 

Reklam Alanı


Mama Kumbarası