PATİ MAMA Her Şey Canlar İçin...

Sokak Hayvanlarına Nasıl Yardım Edebilirim ?


Reklam Alanı

Biz, hayvan severler, her ne kadar tüm sokak canlarına annelik ya da babalık yapmak istesek de maalesef ki hepsine yetişemiyor, çoğu zaman da bu durumdan ötürü kendimizi suçluyoruz.

Yeterli bütçemiz olmadığı için daha çok can doyuramadığımıza üzülsek de en azından onlara yardım edebileceğimiz birtakım noktalar da bulunmuyor değil!

Kendinizi sürekli suçlamak yerine elinizden gelenin en iyisini yapmaya çalışarak, onlara yaşam savaşlarından yardımcı olabilir; en azından onları sevginizle yaşama bağlayabilirsiniz.

Peki, sokak hayvanlarına nasıl yardımcı olabilirsiniz?

Patimamacom ekibi olarak, onlar için neler yapabileceğinizden kısaca bahsetmek istiyoruz;

 

  • Mahallenizdeki kedi ve köpeklere sahip çıkın!

Tüm şehirdeki canların karnını doyuramıyor olduğunuz için kendinize kızıyor olabilirsiniz! Kendinize kızmak yerine, mahallenizdeki sokak canlarının karınlarını doyurarak, temel görevinizi yerine getirebilirsiniz.

Sonuçta her mahallede bir hayvan sever olduğunu farz edersek, hayvan severlerin kendi mahallerindeki sokak canlarını doyurması, sokaklarda aç hayvanların kalmaması anlamına geliyor.

Bu noktayı gözden kaçırmamalı, öncelikle mahallenizdeki sokak canlarına sahip çıkmalısınız.

  • Artık yemeklerinizi çöp kenarına koyun

Çöp poşetine koyarak, çöp kutularına attığımız yemek artıkları, genellikle hayvanlar tarafından açılamıyor. Yani bir kedi ya da köpek, yemek artığınız ile karnını doyurabilecekken maalesef ki bu ihmalkarlığınız yüzünden karnını doyuramıyor.

Artık yemeklerinizi bir gazete kağıdına sararak ve bu kağıdı çöp kenarlarına koyarak, sokak canlarının yemeğe erişim sıkıntılarını çözebilirsiniz.

  • Kumbaranızda para biriktirin

Evet, kulağınıza biraz saçma geliyor olabilir! Ancak ufak paraların biriktirildiğinde gerçekten de işe yaradığını da unutmamanız gerekiyor.

Kumbaranızda sokak canları için paralar biriktirebilir; biriktirdiğiniz bu parayı bir sokak canının tedavi gideri için harcayabilirsiniz. Zor zamanlarınızda oldukça işe yarayacak olan bu para sayesinde ansızın yani hiç ummadığınız bir anda yaralı bir hayvan ile karşılaştığınızda tedavi masrafları yüzünden bütçenizin açık vermesi olasılığından kurtulabilirsiniz.

  • Şehrinizdeki hayvan severlerle örgütlenin

Barınağa tek başına gitmeniz; barınak görevlileri için pek de bir anlam ifade etmiyor olabilir. Lakin en azından 3-4 hayvan sever birlikte barınağa gittiğinizde barınak görevlilerinin sizi ciddiye almasını sağlayabilirsiniz.

Böylelikle sokağınızda acil müdahale edilmesi gereken bir sokak canı gördüğünüzde barınak görevlerinin üzerlerine düşen görevi yerine getirmelerini sağlayabilirsiniz.

Sosyal medya hesabı açarak, sosyal medya hesabınızı barınak görevlileri üzerinde bir güç ve otorite olarak kullanabilirsiniz.

  • Sokak canları için uygun bir ev kiralayın!

Diğer insanların kulağına oldukça abartılı gelse de sokak hayvanları için şehrinizdeki hayvan severlerle birlikte kiralayabileceğiniz bir ev; özellikle sokakta birden fazla yavru kedi bulduğunuzda oldukça hayat kurtarıcı olabiliyor.

Eski de olsa bir ev kiralayarak, acil durumlarda sokak canlarının bu evde konaklamasını sağlayabilirsiniz.

  • Çantanızda Gentagut göz damlası bulundurun

Hangimiz zaman zaman sokakta gözü kapalı olan, neredeyse kör olmakta olan yavru kediler ile karşılaşmıyoruz ki?

Yavru kedileri yakalamak yetişkin kedilere nazaran daha kolay olduğundan yanınızda bulunan Gentagut göz damlasından yavru kedinin gözlerine damlatarak, onun kör olmasını engelleyebilirsiniz!

  • Her gördüğünüz yavru kediyi eve götürmeyin

Acıdığımız ve yalnız olduğunu düşündüğümüz için minik bir kediyi eve götürdüğümüzde çoğunlukla onu annesinden koparmış oluyoruz.

Sokakta yavru kedileri yalnız gördüğümüzde öncelikle annesinin olup olmadığını anlamamız gerekiyor. Bu noktada annenin yemek bulmak için uzaklaştığını unutmamalı, en azından bir iki saat yavru kedinin başında beklemelisiniz. Anne kedi saatlerce gelmediğinde kediyi alıp, evinize götürebilirsiniz.

 

  • Yavru kedilere inek sütü yerine keçi sütü verin!

Açlıktan ölmek üzereyken bulduğunuz yavru kediyi beslerken, ona inek sütü değil de keçi sütü içirmelisiniz.

Sütün içine yumurta ve çok az miktar şeker ilave ederek, sütün onda mide ve bağırsak problemlerine yol açmasını önleyebilirsiniz.

Direk olarak yavru kediye verilen inek sütünün onun sağlığını önemli ölçüde olumsuz etkilediğini, onu ishal yaparak, ölümüne bile yol açabileceğini asla ve asla unutmamalısınız!

Reklam Alanı


Mama Kumbarası