PATİ MAMA Her Şey Canlar İçin...

Sokak Hayvanları Hakkında Bilinmeyenler


Reklam Alanı

Sokak hayvanlarını her ne kadar yakından tanıdığımızı düşünsek de aslında gerçek hayvan severler dışında çok azımız onlar hakkında yeterli bilgiye sahibiz.

Örneğin; bir sokak canından insana mikrop ya da hastalık geçme ihtimalinin neredeyse yok denecek kadar az olduğunu büyük bir kısmımız bilmiyoruz.

Ya da çöplerden yemek bulmakta gayet zorlandıklarını, çöp poşetlerini açarken patilerini değil de dişlerini kullanmak zorunda kaldıklarını!

Patimamacom ailesi olarak bu yazımızda sokak hayvanlarına dair bildiğiniz bazı yanlışları düzeltmek istiyoruz.

İşte, sokak hayvanları hakkında az bilinen gerçekler:

  • Kediler ve köpekler pistir Yanlışı

Maalesef ki kedilerin ve köpeklerin pis olduğunu düşünen insanların sayısı, toplam nüfusunun önemli bir bölümünü kapsıyor.

Üstelik pek çok insan; onlardan insanlara ölümcül hastalıklar geçebileceğine inanıyor. Sanılanın aksine kedilerden ve köpeklerden insanlara kolay kolay hastalık geçmiyor. Kişinin bir sokak köpeğine dokunduğundan ölmesi için köpekte çok nadir görülen bir virüsün olması ve kişinin bağışıklık sisteminin çok zayıf olması gerekiyor.

Kediler ve köpekler; temizliklerine son derece düşkün hayvanlar olduklarından etrafa bakteri ya da mikrop saçmıyorlar.

Hatta uyuz bir köpekten bile nadir parazit çeşitleri insanlara bulaşıyor.

Yani bir köpek ya da kediden virüs ya da mikrop kapma ihtimalinizin bir insandan hastalık kapma ihtimalinizden daha düşük olduğunu söyleyebiliriz.

 

  • Sokak hayvanlarını ekmek ile beslemek, yeterlidir!

Kuru ekmek, hiçbir şekilde kedi ve köpeklerin vitamin ve mineral ihtiyacını karşılamadığından, yeterli bütçeniz yoksa en azından onları tavuk ya da et suyunda kaynatılmış ekmeklerle beslemeniz gerekiyor.

Böylelikle az da olsa onların sağlıklı beslenmelerine yardımcı olabilirsiniz.

  • Onlar, kendi yiyeceklerini bir şekilde bulurlar

Doğada her canlının kendi karnını doyurma yeteneğine sahip olduğu gerçeği maalesef ki söz konusu kedi ve köpekler olduğunda geçerli değil!

Bunun nedeni ise insanoğlunun sırf kendi çıkarları için onları yüzyıllar önce evcilleştirmesinden kaynaklanıyor.

Özellikle köpekler, avlanma yeteneklerini tamamen kaybettiklerinden doğanın nimetlerinden hiçbir şekilde yararlanamıyor.

Bu yüzden de sokak köpeklerini mutlaka bizim beslememiz, çöp kenarlarına yemek atıklarımızı koymamız gerekiyor.

Son dönemlerde yapılan çöp kutularının ağızlarının kapalı olacak şekilde tasarlanması, ne yazık ki hayvanların yiyecek bulabilmelerini imkansız hale getirmiş durumda. Bu yüzden de pek çok hayvan; sokaklarda yemek bulamadığından hayatını kaybediyor.

Onların kendi yiyeceklerini bulabilecek yeteneğine sahip olduklarını aklınızdan çıkarmalı, onların tamamen bize muhtaç olduklarını asla unutmamalısınız!

  • Barınaklar, sokak hayvanlarının yaşam alanlarıdır

Çoğu insan, sokakta gördüğü bir köpeği belediyeye arayıp, onu barınağa gönderme hatasında bulunuyor.

Sanılanın aksine barınaklarda köpeklerin karnı tam anlamıyla doyurulmuyor. Üstelik barınaklarda köpeklerin toplu halde yaşamaları, bir hastalığın diğerine daha kolay bir şekilde bulaşabilmesine yol açıyor.

Belediye tarafından sokak canlarına ayrılan bütçenin kısıtlı olması, çoğu belediyede yeterli ilaç ve mamanın bulunmaması; sokak canlarının barınaklarda hayatını kaybetmeleri, açlık ve hastalıkla dolu bir ömür geçirmeleri ile sonuçlanıyor.

Üstelik işkence dolu yaşamları bir de parmaklıklar ardında özgürlüklerinden yoksun bir şekilde geçiyor.

Bu yüzden sokak hayvanlarının sokaklarda özgürce dolaşmalarına izin vermeli, onların yaşam alanlarının sokaklar olduğunu, onlara en iyi insanların ve mahalle sakinlerinin bakabileceğini asla unutmamalı, sokak canlarını barınaklara asla göndermemeli ve belediyeye şikayet etmemelisiniz!

 

Reklam Alanı


Mama Kumbarası