PATİ MAMA Her Şey Canlar İçin...

Köpekler Hakkında Genel Bilgiler


Reklam Alanı

Sevimli dostlarımız köpeklerin 400 farklı türünün mevcut olduğunu, aslında tilki ve çakallarla yakın bir akrabalık ilişkilerinin bulunduğunu, 12 bin yıldan da daha uzun bir süredir insanlarla birlikte yaşadıklarını biliyor muydunuz?

Ya da Antik Mısır’da insanlar tarafından kutsal kabul edildiklerini ve kimi ülkelerde yük hayvanı olarak kullanıldıklarını?

Kedilerle birlikte dünyada en çok beslenen iki evcil hayvandan biri olan bu sevimli ve sadık dostlarımız; günümüzde yalnızca evlerimizi bizlerle paylaşmakla kalmıyor. Pek çok köpek türü, arama-kurtarma operasyonlarında ya da polis köpeği olarak, hayatımızı da kurtarıyor.

Patimamacom ekibi olarak; bu yazımızda köpeklerle ilgili en ilginç bilgileri sizlerle paylaşmaya çalışacağız.

İşte, tüm köpek sahiplerinin, köpek sahiplenmeyi düşünenlerin ve pati dostlarının köpekler hakkında bilmesi gereken en faydalı bilgiler:

 

 • Köpeklerin insanlardan bin kat daha yüksek koku alma yetenekleri bulunuyor.

En uzak noktalardaki yemek kokusunu bile algılayabilen köpeklerin bizden neredeyse 10 milyon kat daha iyi bir koku alma kabiliyetleri bulunuyor.

Bazı köpek cinslerinde ise bu rakamın daha da fazla olduğunu ifade edebiliriz. Bazı cinslerin arama-kurtarma operasyonlarında ya da polis köpeği olarak görevlendirilmeleri de bu üstün koku duyularından kaynaklanıyor.

Hatta ve hatta sevimli dostlarımız, üzgün ya da mutlu olduğumuzda bunu bizim salgıladığımız kokulardan algılayabiliyor. Yani ne hissettiğimizi bile bizi koklayarak, anlayabiliyorlar.

 • Köpeklerde de zaman kavramı bulunuyor

Sokakta beslediğiniz sokak köpeklerinin neredeyse her gün aynı saatte sizin yanınıza gelmesi ve sizden mama beklemesi, aslında onların da zaman kavramına sahip olmalarından ileri geliyor.

Aynı şekilde köpeklerin de kendine has yürüyüş, gezme, yemek saatleri bulunuyor. Tıpkı bizler gibi sadık dostlarımız da günlerini belirli bir plan ve program dahilinde geçiriyor.

 

 • Köpeklerde 2-3 yaşındaki bir bebeğin zekası yer alıyor

Köpeklerin ‘gel-git-otur’ gibi birtakım komutları net bir şekilde algılayabilmelerin ardında 2-3 yaşında bir bebekle aynı zekaya sahip olmaları bulunuyor.

Çoğu zaman da düzgün ve doğru bir eğitim ile köpeklerin zekasını geliştirmek, onların bizi daha iyi anlayabilmelerini sağlamak mümkün oluyor.

 

 • Köpekleri sevmek kan basıncını düşürüp, dengeliyor

Yapılan bilimsel araştırmalar; köpeklerin tüylerini okşamanın ve onları sevip, koklamanın tansiyonu düşürüp, dengeleyici bir özelliği olduğunu gösteriyor.

Bu yüzden de tansiyon hastalarına bir köpek besleyip, onunla zaman geçirmeleri öneriliyor.

 

 • Gülümseyişinizi agresiflik olarak algılayabiliyorlar

Köpekler; sinirli ve saldırıya hazır olduklarını göstermek amacıyla dişlerini gösterdiklerinden; bizim de gülerken ortaya çıkan dişlerimiz, onlarda saldırganlık ve agresiflik olarak algılanabiliyor.

Bu yüzden de özellikle bir köpekle ilk kez tanışacaksınız; ona dişlerinizi göstermekten kaçınmanızı öneriyoruz!

 • Kokunuzun sindiği kıyafetlere yakın olduklarında kendilerini daha mutlu hissediyorlar

Evde baktığınız ve gün boyu sizin özleminizi çeken köpeğinizin kendini yalnız ve kimsesiz hissetmesini sağlamamak için kokunuzun sindiği bir T-shirtünüzü ona giydirebilirsiniz.

 

Köpekler Hakkında Bilgi

Antik Mısır’da kutsal kabul edilen, özellikle Batılı ülkelerde pek çok kişi tarafından evcil hayvan olarak beslenen köpekleri yakından tanıdığınıza emin misiniz?

Yoksa sadece onları sevmek ve beslemekle yetiniyor; onların geçmişi ve sahip oldukları özelliklerle ilgili pek şey bilmediğinizi mi düşünüyorsunuz?

Köpekler hakkında bilgi başlıklı bu yazımızda Patimamacom ekibi olarak; tüm köpek sahiplerinin, sokaklarda sokak köpeği besleyen pati dostlarının bilmeleri gereken köpeklere dair önemli bazı bilgileri paylaşmaya çalışacağız.

Sizinle paylaşmaya çalışacağımız bu bilgileri hafızanıza not ederek, onları daha iyi anlayabilir; onların sizden ne beklediklerini tam anlamıyla algılayabilir, aranızdaki dostluk bağının daha da güçlü olmasını sağlayabilirsiniz.

İşte; köpekler hakkında mutlaka bilmeniz gerektiğini düşündüğümüz bilgiler:

 • Köpeklerin burunlarının ıslak olması, daha iyi koku alabilmelerini sağlıyor

Köpeklerin burunlarının ıslak olmaları; onların havadaki en küçük kimyasal damlacıkları bile koklayabilmelerine olanak tanıyor.

Aynı zamanda sevimli dostlarımız; ıslak burunları ile bizden neredeyse bin kat daha iyi koku alıyorlar.

 • Köpeklerin kendilerini daha iyi hissedebilmeleri için en az 2 köpek olmaları gerekiyor

Tilkilerin ve çakalların yakın akrabası olan köpekler; sürü halinde hareket ettiklerinde kendilerini daha iyi ve güçlü hissederek,  avlanmaya ve avı kovalamaya daha istekli oluyorlar.

Üstelik sürü olmaları için onlarca köpeğe de gerek duymuyorlar. Yalnızca kendilerine eşlik eden tek bir arkadaşlarının bile olmaları, onların kendilerini güçlü hissetmeleri için çoğu zaman yeterli oluyor.

 • Köpeklerin burun izleri, tıpkı parmak izi gibi onlara has oluyor

Nasıl parmak izlerimiz yalnızca bize ait oluyor ve kimliğimizin tanımlanmasında kullanıyorsa; köpeklerin de burun izleri onlara has oluyor.

 • Köpekler de tıpkı bizim gibi soğuklarda üşüyor

Sadık dostlarımızın tüylerinin ya da kalın kürklerinin olması, onların kardan ve yağmurdan korunabildikleri anlamına gelmiyor.

Soğuk ve yağmurlu havalarda onlar da diğer pek çok canlı çeşidi gibi maalesef ki üşüyor. Hatta çoğu; karlı günlerde donarak, sokaklarda hayatını kaybediyor. Karınlarının aç olması ise daha kısa sürede ölmelerine yol açıyor.

Bu yüzden de soğuk ve karlı günlerde köpekleri asla aç bırakmamamız gerekiyor.

 • Sahiplerini 1 mil öteden tanıyabiliyorlar

Sevimli dostlarımız, 1 mil gibi oldukça uzak bir noktadan ellerini ve kollarını sallayan sahiplerini kolaylıkla tanıyabiliyorlar.

Köpekler hakkında bilgi başlıklı yazımızda en ilginç 5 bilgiyi sizlerle paylaşmaya çalıştık.

Her daim merhametle kalmanız dileğimizle…

 

Reklam Alanı


Mama Kumbarası