PATİ MAMA Her Şey Canlar İçin...

Kedim Kendini Sevdirmiyor Isırıyor


Reklam Alanı

Birçok kedinin bu alanda ‘kötü ünü’ var ve sahipleri fazla çekingen olmalarından şikayetçi. Henüz yavruyken sosyalleştirilemeyen kediler, çoğu zaman böyle davranacak ve eve misafir geldiğinde de dahi bir yere saklanacaktır.

Diğer yandan, kedinizi yavruluk döneminde sosyalleştirip diğer insan ve hayvanlarla tanıştırırsanız, çok daha uyumlu bir canlıya dönüşecektir.

Kedim Sevmek İstediğimde Isırıyor

Kedilerin saldırması ve ısırması genelde yanlış yaklaşımlardan dolayı kaynaklanmaktadır. Eğer kedilerin dokulunmasından hoşlanmadığı bölgelerden sevmeye çalışıyorsanız hem kendini koruma için ısıracaktır hemde sizden uzaklaşacaktır. Özellikle kuyruk ve göbek bölgeleri kedilerin sevdirmeyi pek tercih etmediği yerleridir.

Kedi Sevdirme Bölgeleri

kedi sevdirme bölgeleri

Kediniz Mutlu Olmayabilir !

Kediler ev değişiminden sonra huysuz olabilirler yeni bölgeye alışmaları zaman alacaktır ayrıca evinizi kedininiz rahat gezebileceği yerden yukarıya çıkabilecek alanların olması gerekir. Mutsuz ve huzursuz bir kedinin kendini sevdirmek istememesini doğal karşılamak gerekir.

Kedi nasıl sosyalleştirilir?

Sosyalleştirme, bir aşamadır ve kedinin evinize girdiği andan başlar. Özellikle 4-14 arası haftalar yavruda önemliyken, bu dönemde beyni en yüksek öğrenme ve hafıza kapasitesine erişir. Bu zaman diliminde öğreneceği şeyleri kedi bütün hayatı boyunca uygular.

Peki yavru kediler nasıl sosyalleştirilir? Kedilerde durum köpeklere göre daha farklı ve ilk olarak evdeki seslere alıştırılması, ardından kucağa alınması gerekiyor. 10 haftalık döneme kadar insanların kucakladığı, ilgilendiği kediler daha sosyal hâle geliyorlar.

Zamanla kendine güvenini kazanan kedi, aynı zamanda insanlara da güvenmeye başlayacaktır. Bu yüzden eve bir yavru girdiğinde onu uzakta tutmak yerine sık sık diğer insanlarla tanıştırın. Tabii ki bu kişiler aynı değil, farklı insanlar olmalı.

Aynı zamanda onu ‘hava değişikliği’ için ufak araba gezintilerine de çıkarabilirsiniz. Bu şekilde hem seyahate alışmış olur, hem de farklı insanları görerek korkmamayı öğrenir. Unutmayın ki, yavru kedilerin bu dönemde tecrübe edinecekleri gelecek yaşamı için çok önemlidir. İlk alındığı dönem sosyalleştirilmeyen kedi, gelecekte zorlanacaktır ve diğer insanlardan kaçacaktır.

Reklam Alanı


Mama Kumbarası