PATİ MAMA Her Şey Canlar İçin...

kediler ne zaman kısırlaştırılmalı


Reklam Alanı

Kedilerin ne zaman kısırlaştırılması gerektiğini bazı durumlara göre değerlendirmek daha doğru olacaktır. Kedinizin cinsiyeti bu konuda belirleyicidir.

Dişi Kediler Ne Zaman Kısırlaştırılmalıdır

Dişi kediler için en sağlıklı kısırlaştırma yaşı tabi ki 6 aylıktır. Çünkü bu yaşlarda bir kedi organizması hem anesteziye verilen tepki olarak, hem de anestezi sonrası süreç olarak değerlendirildiğinde daha uyumludur. Kedinizin yaşı büyüdükçe anesteziden sonraki yaraların iyileşme süreci de uzayacaktır. Enfeksiyon sorunları da geç yaşlarda kısırlaştırılan kedilerde daha fazla görülmektedir. Ayrıca birkaç kez doğum yapmış kediler her sene çiftleşme döneminde organizma ile alakalı değişikliklerden dolayı doğum beklentisine girdiği ancak doğum gerçekleşmediği için de vücutta hastalık tepkileri ortaya çıktığı görülmüştür. Bu yüzdekn kedilerinizin küçük yaşta kısırlaştırılması daha faydalı bir durumdur. 

Erkek Kedi Ne Zaman Kısırlaştırılmalı

Erkek kedilerde ise kısırlaştırma yaşı gene altı aylık olarak tavsiye edilirken, erkek kedilerde kısırlaştırmayla ilgili sorunlar dişi kedilere göre daha azdır. Sadece idrar yollarında bir takım sorunlar çıkabilmekte o da sadece geç yaşta kısırlaştırılan kedilerde görülmektedir. O yüzden kedilerinizin erkek ya da dişi fark etmeksizin genç yaşta iken kısırlaştırılması faydalı olacaktır. Bazı durumlarda geç yaşta kısırlaştırılan kedilerde ölüme kadar giden sorunlar görüldüğü de olmuştur ancak bu çok nadirdir. O yüzden kedinizi kısırlaştırmak istiyorsanız geç kalmadan en uygun zaman olan altı ayık zamanlarında kısırlaştırmalısınız.

Reklam Alanı


Mama Kumbarası