PATİ MAMA Her Şey Canlar İçin...

Kediler Ne Zaman Kısırlaştırılır ?


Reklam Alanı

Yavruyken sahiplendiğiniz ilk kedinizin kısırlaştırılması gerektiğini biliyor ama bunu ne zaman yapacağınızı bilmiyorsanız, yazımızda bununla ilgili merak ettiklerinizi paylaşıyor olacağız. Kedileri kısırlaştırma hem kediler için hem de sizin rahatınız için gerekli bir işlemdir. Bu işlemin zamanlaması da kedinizin cinsiyetine göre değişir.

Veterinere Düzenli Olarak Gidin

Kedinizin rutin kontrollerini aksatmadan gerçekleştirmelisiniz. Bu, sevimli dostunuzun olası hastalıkların önüne geçmesini kolaylaştırmakla kalmayacak ayrıca hekiminin kedinizi gözlemlemesini ve birkaç muhtemel tavsiyede bulunmasına vesile olacaktır.

Kediler Ne Zaman Kısırlaştırılmalıdır?

Bu işlem için yaygın uygun süre erkek kediler için altı aylık olduğu zamanlardır. Bunun nedeni daha hiç kızışmadığı için strese girmemiş ve huy değiştirmemiş olmalarıdır. Kızışmış kedilerin huyları olumsuz yönde değişebilmekte ve daha hırçın olabilmekteler. Dişi kediler için ise bu süre, yaygın olarak dört ya da beş aylık oldukları zamanlardır. Burada dikkat edilmesi gereken ayrıntı, dişi kedinizin kesinlikle kedi kızgınlık döneminde kısırlaştırılmamasıdır. Bunu konuya ayrıca dikkat etmeli ve veteriner ile görüşmeleriniz sonucunda belirlenen en iyi zamanda uygulamalısınız.

Mutlu, Hareketli, Sağlıklı Kediler

Kısırlaştırmak, evcil hayvanlarınızın daha sağlıklı ve dolayısıyla daha mutlu olmasını sağlayacaktır. Bazı belediye kuruluşları bu işlemi ücretsiz olarak gerçekleştirebliyorlar. Ancak benim içime pek sinmez ben özel sağlık kuruluşlarından yanayım derseniz kedi kısırlaştırma fiyatları hakkında detaylı bir araştırma yapıp, en uygun ve güvenilir veterinere ulaşıp kedinizi onlara teslim edebilirsiniz. İşlem öncesinde ve sonrasında veteriner size gereken bilgileri verecek ve konuya hakim olmanızı sağlayacaktır. Kısırlaşan kedinizin bakımı için dikkat edilmesi gereken detaylar var ise yine veteriner hekimden en doğru şekilde öğrenebilirsiniz.

Kedi Kısırlaştırmanın Yararları ?

Kısırlaştırılan her kedi, cinsiyeti ne olursa olsun hırçınlığı üzerinden attığı için daha oyuncu olur. Kızgınlık döneminde evden kaçmasını ve dışarıda alışkın olmadığı bir hayatla karşılaşmasının önüne geçmiş olursunuz. Erkek kedilerin evinizi dağıtmasını ve pisletmesini engellersiniz. . Tüm bunları en fazla bir saat sürecek olan kısırlaştırma işleminden sonra kazanıp, o evinize neşe katmayı sürdürüken siz de onunla eğlenceli vakit geçirmenin tadını çıkartırsınız.

Reklam Alanı


Mama Kumbarası