PATİ MAMA Her Şey Canlar İçin...

Kedi Sahiplenme


Reklam Alanı

Kedi sahiplendirme yaparken ya da kediyi sahiplenirken her hayvanda olduğu gibi kedilerde de dikkat etmemiz gereken bazı konular bulunmakta.

 

Sahipleniyorsak kediye vakit ayırabilir miyiz ? Bakacağımız yerde rahat şekilde yaşamını sürdürebilir mi? Temel ihtiyaçlarını kusursuz şekilde giderebilir miyiz? Olası bir tıbbi durumda gerekli tedaviyi maddi şekilde karşılayabilir miyiz? Bazı özel zamanlarında ona yardımcı olabilir miyiz? Bunlar gibi önemli soruların cevabı evet değilse kedi sahiplendirme ya da sahiplenmeniz sizin için pek uygun olmayacağı gibi kedinin de yaşamını oldukça zor bir duruma sokarsınız.

 

 Kedi sahiplendirme yaparken ömürlük yapılmalıdır yani ömür boyu bakılacakmış gibi sahiplenilmelidir. Bu yüzden bir kedi sahiplenmeden önce çok düşünüp sahiplenilmelidir. Eğer ki bütün bunlar sizin için uygunsa kedi sahiplenmek istiyorsanız internetteki kedi ilanları size yardımcı olabilir. Çeşitli kedi ilanları sitelerinde yaşadığınız yere ve istediğiniz türe göre kedi bulabilirsiniz.

 

Dikkat etmeniz gereken ücretsiz kedi ilanlarıdır. Kesinlikle kedi satın almayınız ya da sahiplenirken para vermeyiniz. Elinizden geldiğince bakıma muhtaç olan kedileri seçmek en uygun olanıdır. Eğer cins bir kedi almak istiyorsanız; internette onlarında ilanları bulunmaktadır. Fakat sokak kedilerine göre daha az sayıda ilan bulunmakta. Çünkü pahalı oldukları için sahipleri para kazanmak istediklerinden dolayı kedilerin satışını yapabiliyorlar. Ama büyük çoğunlukla bu yollardan alınan evcil hayvanlar 3 gün - 5 gün sonra sahipleri tarafından sokaklara bırakılmaya ya da terk edilmeye başlanıyor. Örneğin pet shoplarda tuvalet eğitimi verilmediği  için eve uyum sağlama sürecinde eve pislik yaptıkları zaman sahipleri tarafından hırpalanıp sokağa bırakılabiliyor.

 

Bu yüzden evcil olarak aldığınız bir kedinin ya da köpeğin bir bebekten hiç bir farkı bulunmamakta. Kimse kendi bebeğine bu şekilde davranmaz ama sahipleri tarafından bakımı zor gelen ya da fazla ilgi bekleyen hayvanların bir çoğu kapı dışarı edilerek ölüme mahkum ediliyor. Bu sokağa terk edilen küçük dostlarımız için bir çok yerde hediye mama bağışı bulunmakta. En azından onlara maddi olarak ya da mama bağışı yaparak hayatlarını sürdürmelerine büyük bir ölçüde yardım etmiş olursunuz.

 

Reklam Alanı


Mama Kumbarası