PATİ MAMA Her Şey Canlar İçin...

Kedi Kısırlaştırma Sonrası


Reklam Alanı

Kısırlaştırma Ameliyatı Sonrası Kediler

Kedi sahipleri genelde kedilerinin kısırlaştırılmasını istemezler. Bunun en önemli nedenleri arasında kısırlaştırma sonrası kedisinin yaşayacağını düşündüğü fiziksel ve daha çok ruhsal durumlar  ve olabilecek davranış bozukluklarıdır. Kısırlaştırmak, bir kedide kısırlaştırma operasyonu öncesine göre ruhsal ve fiziksel farklılıklar yarattığı bir gerçektir. Ancak bu farklılıkların çoğu olumlu yöndedir.

Kısırlaştırma sonrası kedi davranışları, genel olarak kısırlaştırma öncesi kızgınlık döneminden kaynaklanan davranışların son bulması olarak genellenebilirse de, kedi için yeni bir dönemin başlangıcı sayılacağı için genel mizacına sirayet eden davranışlar kazandığı da gözlemlenmektedir.

Kedilerdeki Davranış Değişiklikleri

Kedinizin kısırlaştırmadan sonra davranış değişikliği ilk olarak ürkek tavırlar sergilemesi yönünde olur. Bunun etkisi vücudundaki narkoz ve muayenehanedeki yaşadığı travmayı atana kadar sürebilir.Fakat operasyona dair etkilerin geçmesinden sonraki değişiklikler sizi ve kedinizi oldukça memnun  edebilir. Özellikle kedinizi kısırlaştırmak için uzun süre beklemiş olanlardansanız, ilk değişikliğin evdeki kokunun son bulması ve kedinizin bağırmalarının kesilmesi olduğunu farkedersiniz. Bunun sadece sizdeki değil, kedinizdeki huzur verici  etkisini de görebilirsiniz.Onu bir şeyden mahrum bırakmış gibi değil, onu bir çileden kurtarmışsınız gibi bir hissiyatta olduğunu her halinden sezebilirsiniz. Daha iştahlı bir kediye dönüşme ihtimali yüksek olduğu için, beslenmesine dikkat etmeniz ve artık onu kısırlaştırılmış kediler için üretilen diyet mamalarla beslemeniz gerekir.

Kedilerin Diğer Canlılara Karşı Davranış Değişiklikleri

Kedide kısırlaştırma sonrası ilk davranışlar, sizi ürkütebilir ve bundan sonra kedinizin böyle davranışlar sergileyeceği  konusunda endişelenebilirsiniz. Çünkü narkoz etkisinden yeni çıkmış olması, fiziksel bir işleme maruz kalmış olmasından dolayı acı çekiyor olması, size karşı güvensiz tavırlar sergilemesine neden olabilir. Sizden ve diğer herkesten kaçıp karanlık yerlere saklanabilir, ona müdahale etmek ya da dokunmak istediğinizde agresif tavırlar sergileyebilir.Tam tersi bir davranış biçimi göstermesi de muhtemeldir.Öncesinde pek de sokulgan olmayan kediniz, kucağınızdan inmek, yanınızdan ayrılmak istemeyebilir.Fakat her iki durumda da bilinmelidir ki, operasyonun etkisi geçtikten sonra kediniz yenilenmiş bir ruh haliyle hayatına devam edecektir.

Dişi kediler, genel olarak sahibiyle daha uyum içerisinde olmalarından dolayı, bu huy değişikliği erkeklerde daha belirgin görünür.Daha yumuşak huylu, durup dururken sevgi gösterilerinde bulunan, sahibine miyavlayarak cevap veren bir kediye dönüşebilirler.Isırma, tırmalama gibi huyların çoğunu bırakıp, varsa evdeki diğer kedilerle oyun arkadaşlığı yapmayı tercih ederler.

Kısacası kedilerde kısırlaştırma sonrası gözlemlenen birçok davranış, hem kedinin huzurlu ve mutlu olduğunu işaret eder, hem de sahibi kızgınlık dönemi yaşananlardan sonra derin bir nefes alır.

Reklam Alanı


Mama Kumbarası