PATİ MAMA Her Şey Canlar İçin...

Belediyeler Hayvan Toplarken Ölümüne Sebep Oluyor !


Reklam Alanı

Sokak köpeklerini barınaklara, parmaklıklar arasında bir yaşam sürmeye mahkum eden barınakların aynı zamanda sokak canlarını toplarken onların ölümüne yol açtıklarını biliyor muydunuz?

Maalesef ki hayvan severlerin neredeyse tamamının diğer insanların ise azınlık bir kısmının bildiği bu gerçeğe medyada ya da diğer basın-yayın kuruluşlarında hiçbir şekilde yer verilmiyor.

Üstelik belediyeler; bu gerçeği bilmelerine ve daha önce pek çok canın yaşamını kaybetmesine neden olmalarına rağmen aynı şekilde sokak hayvanlarını ve köpeklerini toplamaya devam ediyor.

Hayvan severlerin büyük bir çaba sonrasında baktığı sokak canları, belediyeler tarafından toplanıp, genellikle çöp arabalarıyla sanki hayvanlar bir çöpmüş gibi barınağa götürülüyor.

Bazen de toplanan sokak köpekleri, kimsenin ulaşamayacağı, diğer orman canlarının bile yaşamadığı ya da yaşamakta zorlandığı ormanlık alanlara terk ediliyor. Barınaklara götürülen, ormana atılan sokak köpeklerinin arasında hamile ya da yavru köpeklerin de bulunması; yeni doğan veya doğmuş bebeklerin açlık, susuzluk ve hastalık yüzünden ölmelerini beraberinde getiriyor.

Kısacası belediyeler, hayvan toplarken ölümüne sebep oluyor ve bunu defalarca kez, utanmadan ve sıkılmadan tekrar ediyor.

Belediyeler tarafından eski köpek yakalama ve uyuşturma tabancalarının kullanılması; hayvanların kolaylıkla hastalık ve mikrop kapmalarını tetikliyor. Bununla birlikte yakalama işlemi esnasında kullanılan tabancaların tabancanın nasıl kullanılması gerektiğini bilmeyen, hayvanlara verilen ilacın miktarının ne kadar olması gerektiğinden bihaber olan kişiler tarafından kullanılması; hayvanların yanlış müdahale ve ilaç dozu yüzünden ölmesine, ölmeyenlerin ise sakat kalmasına yol açıyor.

Yani barınaklar; mahalle sakinleri tarafından şikayet edilen ve toplatılması istenilen hayvanların hayatlarını kaybetmelerine hiçbir şekilde aldırmıyorlar.

Sokak köpeklerinin ve kedilerinin ölmemesi için onları belediyelere şikayet etmek yerine mahallemizde yaşamalarına izin vererek, onlara iyilik yapabilirsiniz.

En azından kısırlaştırma, sahiplendirme vb. sebeplerle illa da barınağa göndermeniz gereken hayvanları kendi aracınızla belediyeye teslim ederek, onların toplama esnasında ölmelerinin, sakat kalmalarının önüne geçebilirsiniz. En azından onlara bu konuda yardımcı olabilirsiniz.

Lütfen, bir sokak köpeğini belediyeye şikayet etmeden önce onların barınaklarda açlıktan, hastalıktan ya da toplama esnasında yanlış bir uygulama yüzünden öldüklerini, ölüm oranlarının yadsınamayacak kadar fazla olduğunu her daim hatırlayın! Bu bilgiyi çevrenizdeki tüm insanlarla hatta sosyal medya hesaplarınızda da paylaşarak, insanların bu konuda bilinçli olmalarını sağlayın.

Hepsinden öte sokak köpeklerinin ve kedilerinin de tıpkı bizler gibi can taşıdıklarını, bizden hiçbir farkı olmadıklarını, her şeyin farkında olduklarını, acı çektiklerini unutmayın!

Empati yeteneği gelişmiş, hayvan severle dolu yepyeni bir dünya yaratma savaşınızdan asla pes etmemeniz dileğimizle…

Reklam Alanı


Mama Kumbarası