PATİ MAMA Her Şey Canlar İçin...

Belediye Kedi Kısırlaştırma Hizmeti


Reklam Alanı

Sevimli dostlarımızın mutlu ve daha güzel bir yaşam sürebilmeleri adına onlar için elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalışsak da maalesef ki hayvan severler olarak; dünya nüfusunun oldukça az bir kısmını teşkil ediyoruz.

İnsanların büyük bir çoğunluğunun havyan sever olmaması; kedi ve köpeklerin sokaklarda açlıktan, susuzluktan ve hastalıktan ölmesine yol açıyor.

Bu yüzden de sokaktaki can dostlarımızın mutlaka belediyeler tarafından kısırlaştırılması gerekiyor.

En son çıkan yasaya göre belediyelerin sokak canlarını kısırlaştırdıktan sonra onları aldıkları yere geri bırakmaları zorunluluk olarak getirilmiş olsa da belediyelerin maddi imkanlarının kısıtlı olması; kedi ve köpek kısırlaştırma işlemlerinin sayılı belediye tarafından gerçekleştirilmesine neden oluyor.

Yani belediyeler tarafından kedi kısırlaştırma hizmeti çoğu zaman sunulmuyor.

Ancak biz hayvan severlerin belediyelerden kedi kısırlaştırma ve tedavi evi açmalarını isteme şansımız da bulunuyor.

Bornova Belediyesi gibi bazı belediyeler tarafından sokak kedilerinin kısırlaştırma işlemleri ücretsiz olarak yapılsa da bu hizmeti veren belediyelerin sayısının bir elin parmaklarını geçmeyecek kadar az olduğunu üzülerek söylemek istiyoruz.

Özellikle henüz gelişmemiş, hayvan sevgisinin yaygın olmadığı illerimizde köpek kısırlaştırma hizmeti büyükşehir belediyeleri tarafından sunulsa da söz konusu kediler olduğunda aynı duyarlılık gösterilmiyor.

Bununla birlikte sokakta bulduğunuz bir kediyi kısırlaştırmak için belediyeye götürdüğünüzde belediyenin bu talebinizi yerine getirme zorunluluğu da bulunuyor. Üstelik kısırlaştırma işlemi tamamlandıktan sonra kedinin sahiplendirilmesini de talep edebiliyorsunuz.

Lakin kedilerde kısırlaştırma işleminin mutlaka steril ortamlarda yapılması ve belediyelerin yeterli donanıma ve tecrübeli veterinerlere sahip olmaları gerektiğini de belirtmek istiyoruz.

Ülkemizde çoğu barınakta donanımsız ve tecrübesiz veterinerlerin çalıştığını göz önünde bulunduracak olursak, kısırlaştırma işlemi esnasında pek çok kedinin hayatını kaybettiğini söyleyebiliriz.

Yani mümkünse sokak kedilerini kısırlaştırmak için kendi veterinerinize götürmenizi, illa ki belediyeye teslim edecekseniz, teslim ettiğiniz kediyi mutlaka takip etmenizi, ameliyat sonrası ve öncesi süreçten haberdar olmanızı öneriyoruz. Belediyelere baskı yaparak, gerekirse sosyal medyanın gücünü kullanarak; onların görevlerini daha iyi bir şekilde gerçekleştirmelerini sağlayabilirsiniz.

Sokak canlarına yardımcı olabilmenin mutlaka sosyal medyada aktif ve etkin bir hesaba sahip olmaktan geçtiğini bir kez daha hatırlatıyor; sokak canları için verdiğiniz savaşta tüm gücünüzü kullanmaktan asla vazgeçmemenizi öneriyoruz.

Reklam Alanı


Mama Kumbarası