PATİ MAMA Her Şey Canlar İçin...

15 kg köpek maması ne kadar gider


Reklam Alanı

Köpekler doyma güdüsü pek çalışmayan ve sürekli mama yemek isteyen canlılardır. Bu sebeple eğer köpeğinizin önüne 15 kiloluk mamayı tek seferde bırakırsanız bu mama bir hafta bile geçmeden bitecektir. Köpeğinizin 15 kg mamayı bitirmesi için köpeğinizin yaşı ve ağırlığı son derece önem arz etmektedir. Çünkü köpeklerin beslenmesinde dikkat edilmesi gereken ilk konu köpeğinizin ağırlığı ve diğer konu ise köpeğinizin yaşıdır. Çünkü her köpeğin yaş ve ağırlığına göre ihtiyaç duyacağı mama miktarı farklı olacaktır.

Köpek mamasının miktarını ayarlarken sadece yaşını baz almamız yanıltıcı olabilir. Örneğin şivava cinsi çok küçük ebatlarda ve ağırlıkta olan bir köpek beş ya da on yaşında bile olsa, bir çoban köpeğinin beş aylık yavrusunun yiyeceği mamadan daha fazlasını yiyemez. Bu sebeple köpeğinizin kaç yaşında ve kaç kilo olduğuna dikkat ederek mama vermeniz gerekecektir. Bu sebeple 15 kg köpek maması orta halli yetişkin bir köpeğe bir buçuk veya iki arasında yetecekken, yavru köpeğe ise en az üç ay yeter. Öncelikle köpeğinizin yaşını ve ağırlığını belirlemeniz daha sonra 15 kiloluk mamanın ne kadar yeteceği konusunda size net cevap verecektir.

Köpek mama tablosuna bakarak köpeğinizin yalına ve kilosuna en uygun günlük mama miktarını tespit ederek de ufak bir matematik işlemiyle 15 kiloluk mamanın köpeğinize kaç gün yeteceğini hesaplayabilirsiniz.

BİR KÖPEK AYDA KAÇ KİLO MAMA YER

Köpeklerin ayda kaç kilo mama yiyeceğini belirlemek için köpeğe dair bazı belirleyici bilgilere gerek vardır. Örneğin köpeğin ağırlığı ve yaşı önemlidir. Eğer köpeğin ağırlığına uygun miktarda mama verilmezse o zaman bazı sorunlarla karşılaşabiliriz. Bu sebeple köpeklerin ağırlığını ve yaşını bilmemiz önemlidir. Hem ağırlık hem yaşın bu noktada belirleyici olmasının sebebi ise, birçok köpek çeşidinin yaşının büyük olmasına rağmen ağırlığının küçük olması ya da yaşının küçük olmasına rağmen ağırlığının büyük olması olabilir. Bu sebeple köpeklerin bir ayda kaç kilogram mama yediğini hesaplamak için bu iki bilgiye de ihtiyaç duyulmaktadır.

iki aylık ve iki kilo ağırlığında bir köpek için aylık bir buçuk kilo mama gerekir. İki aylık olup altı kilo ağırlığında olan bir köpek ise ayda üç kilo mama yiyecektir. Gene köpeğimiz iki aylık ama on kilo ağırlığında ise o zaman aylık dört buçuk kilo mama yiyecektir. İki aylık yavru köpekler için mama ihtiyacı bu şekildedir. Gene aynı kiloda olup da yetişkin olan köpekler için de durum yaklaşık olarak birbirine benzerdir. Mesela altı aylık bir köpeğimiz iki kilo ağırlığında ise aylık bir buçuk kilo mama yiyecektir. Gene altı aylık olup altı kilo ağırlığa sahip yetişkin bir köpek ise aylık yaklaşık olarak üç buçuk kilo mama yiyecektir. Altı aylık olup on kilo ağırlığında olan bir köpek ise aylık beş buçuk kilo mama yiyecektir.

Köpek günde ne kadar mama yer

Reklam Alanı


Mama Kumbarası